Vasario 16-jai skirtame koncerte skambėjo vargonų muzika

Dr. Austė Nakienė
Vienas iš daugelio 2022 metais minėtos Vasario 16-sios renginių buvo Vilniaus rotušėje įvykęs koncertas Lietuva, tėvyne mūsų, kuriame skambėjo lietuvių poetų eilės, lietuviškos chorinės dainos ir iškilminga vargonų muzika.
Koncertą vedė aktorė Virginija Kochanskytė, muzikinę programą atliko Vilniaus chorinio dainavimo mokyklos Liepaitės merginų choras, vad. Jolita Vaitkevičienė, ir vargonininkė Gražina Petrauskaitė. Į koncertą susirinko nemažai šventinę dieną senamiestyje praleisti susiruošusių parapijiečių.
Koncertas prasidėjo visiems brangia Tautiška giesme, tuomet romantine gaida nuskambėjo vargonais pagrotas J. Naujalio preliudas ir M. K. Čiurlionio fuga. Liepaičių choro merginos atliko L. Vilkončiaus kūrinius: Gimtinė, poetės J. Degutytės žodžiais, ir visų patriotinių renginių puošmeną – Dėl tos dainos, J. Marcinkevičiaus žodžiais. Į programą įsiterpė ir keletas vienbalsių liaudies dainų. Poetiniai intarpai priminė Lietuvos kraštovaizdį: pievas, laukus, miškus, už kuriuos mūsų poetai nieko gražiau nerado, kuriuos kiekvienas savitai apdainavo. Atlikti ir du mūsų klasikų J. Naujalio ir Maironio kūriniai – Lietuva brangi, vaizduojanti mūsų tėvynę tarsi regimą iš paukščio skrydžio, ir Jaunimo giesmė, kviečianti visus prisidėti prie tėvynės ateities kūrimo. Koncerto pabaigoje nuskambėjo vargonininkės G. Petrauskaitės atliekami Č. Sasnausko Fuga-choralas ir M. E. Bosi Herojinis maršas. Buvo galima pasigrožėti vargonų registrų tembrinėmis spalvomis ir pakiliai nusiteikti, išsinešti iš koncerto pačius geriausius įspūdžius.
Kaip papasakojo Vilniaus evangelikų reformatų parapijos vargonininkė G. Petrauskaitė, Vilniaus Rotušės didžiojoje salėje esantys, gana retai skambantys vargonai buvo pagaminti tuometinėje Čekoslovakijoje. 1976 m. jie buvo įrengti Šv. Kryžiaus bonifratrų bažnyčioje, kuri anuomet buvo koncertų vieta – Mažoji baroko salė. Šiais vargonais buvo atliekami senosios, klasikinės ir šiuolaikinės muzikos kūriniai. Vargonai, nors ir skambėję desakralizuotoje erdvėje, sovietmečiu primindavo klausytojams krikščionišką muzikos tradiciją. Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, kurį laiką, prieš sugrąžinant Šv. Kryžiaus bažnyčią vienuolynui, ten buvo laikomos pamaldos Vilniaus reformatams, grodavo vargonininkas Edmundas Meškauskas. 1995 m. vargonai perkelti į Rotušės salės balkoną.