Alė Klovaitė

Pirmomis 2019 metų dienomis Vilniaus m. savivaldybės administracijos atstovė susisiekė su Lietuvos evangelikų reformatų generaliniu superintendentu kunigu Tomu Šernu ir perdavė miesto mero Remigijaus Šimašiaus pageidavimą susitikti su juo ir kitais Bažnyčios bei Vilniaus parapijos vyresniaisiais.

Susitikimas įvyko 2019 m. sausio 4 dieną 13 val. Vilniaus evangelikų reformatų bažnyčioje (Pylimo g. 18). Susitikime dalyvavo generalinis superintendentas kun. Tomas Šernas, vicesuperintendentas kun. Raimondas Stankevičius, LER Konsistorijos prezidentas, kuratorius Nerijus Krikščikas, Reformacijos istorijos ir kultūros draugijos pirmininkas, kuratorius Donatas Balčiauskas, kuratorius Holger Lahayne, Vilniaus parapijos seniūnų tarybos pirmininkas, kuratorius Giedrius Vaitiekūnas.

Generalinis superintendentas kun. Tomas Šernas padėkojo  miesto merui R.Šimašiui už parodytą dėmesį jam ir visai Vilniaus miesto evangelikų reformatų bendruomenei ir išreiškė viltį, kad išsakytos problemos, iškelti klausimai ir pasiūlymai  sulauks teigiamų sprendimų.

Kun. Tomas Šernas ir kun. Raimondas Stankevičius papasakojo apie bažnyčios laiptų akmenis ant kurių galimai yra hebrajiški rašmenys, ir dėl jų, kai kurie žydų bendruomenės nariai kelia klausimus dėl jų grąžinimo. Sutarta šią problemą spręsti kartu.

Konsistorijos prezidentas kuratorius Nerijus Krikščikas ir kun. Raimondas Stankevičius papasakojo apie bažnyčios remonto eigą. Domėjosi galimybe kaip būtų galima sutvarkyti šalia bažnyčios esantį skverą, jame esančius medžius formuoti, kad šakos neužstotų bažnyčioje šviesos, o šaknys neardytų bažnyčios pamatų. Reikalinga panaikinti visus graffiti „kūrinius“. Vykdant bažnyčios remonto darbus kitų aplinkos tvarkymo darbų atlikti dabar netikslinga.

Reformacijos istorijos ir kultūros draugijos pirmininkas, kuratorius Donatas Balčiauskas išreiškė nuomonę dėl tikslingumo bažnyčios teritoriją aptverti tvora. Atliekant Reformatų skvero remonto darbus būtina pažymėti visus Reformacijos paveldo objektus, kad būtų įprasmintas iš užfiksuotas istoriškumas.

Miesto meras R. Šimašius papasakojo, kad miesto svivaldybė turi galimybę tvarkyti bendras viešąsias erdves esančias prie bažnyčių. Galima sutvarkyti skverelį prie bažnyčios, panaikinti graffiti, tinkamai sutvarkyti apšvietimą, laiptus ir erdvę iki bažnyčios. Dėl bažnyčios laiptų su galimai hebraiškomis  raidėmis, meras pažadėjo išsiaiškinti su atsakingais savivaldybės darbuotojais ir spręsti klausimą. Tvorų tverti meras nepatarė, kadangi prie bažnyčios esanti erdvė yra viešosios erdvės dalis ir galima sulaukti miestiečių ir miesto svečių neigiamos reakcijos.

Meras pažadėjo, kad klausimus spręsti ir nuveikti darbus, kurie susitikimo metu buvo aptarti Bažnyčios ir Vilniaus mero, atsakingi atstovai 2019 metais planuos būtinus ir galimus darbus, sudarys sutartis, numatys finansavimo galimybes.

Susitikimo dalyviai pasišildė garuojančia arbata. Plevenant degančios žvakės liepsnelei ir išsiskyrė su viltimi, kad Naujaisiais bus geriau, šviesiau ir protingiau...

Foto: Holger Lahayne