„Tikėjimo žodis“ tapo Lietuvos evangelinių bažnyčių bendrija

2018 m. sausio 13 d. Panevėžyje vyko Krikščionių bendrijos „Tikėjimo žodis“ Sinodas – bendrijos pastorių ir vyresniųjų susirinkimas. Svarbiausias šio Sinodo sprendimas, priimtas 2/3 dalyvavusių Sinodo narių balsų dauguma, – pakeisti Krikščionių bendrijos „Tikėjimo žodis“ pavadinimą į Lietuvos evangelinių bažnyčių bendrija. Sinode taip pat buvo patvirtintas 2018 m. Bendrijos biudžetas, Vienybės šventės data (šventė vyks rugpjūčio 25 –26 d.), priimti sprendimai pastoraciniais klausimais.

Apie Bendrijos pavadinimo keitimą paskatinusias priežastis ir galimą šio sprendimo įtaką visai Bendrijai bei atskiroms jos bažnyčioms ir bendruomenėms kalbamės su Bendrijos vadovu Gabrieliumi Lukošiumi ir Pastorių tarybos pirmininku Ramūnu Jukna.

Kas ir prieš kiek laiko paskatino inicijuoti Krikščionių bendrijos „Tikėjimo žodis“ pavadinimo keitimą?

Gabrielius: Pirmosios mintys apie pavadinimo keitimą buvo išsakytos dar 2014 metais. Mintį keisti savo bažnyčios pavadinimą jau kelerius metus brandinęs Naujosios Akmenės bažnyčios pastorius Mindaugas Palionis šį sprendimą su savo bendruomene priėmė 2014 m. pabaigoje, vėliau juo pasekė ir kitos Bendrijos bendruomenės. Tad nors pradžioje apie pavadinimo keitimą mąstė atskiros bažnyčios, per 2017 m. vasaros Sinodą buvo išsakyta mintis, kad gal vertėtų keisti ir visos Bendrijos pavadinimą. Sinodo dalyviai šios idėjos priimtinumą pasitikrino surengę slaptą balsavimą, per kurį paaiškėjo, kad didžioji dalis pastorių pasisakė už pavadinimo keitimą. Tuomet apie tai ėmėme kalbėti ir vietinėse bendruomenėse, ir dabar, po pusės metų nusprendėme, kad nebėra ko laukti.

Ramūnas: Jau prieš trejus metus kai kuriose bendruomenėse buvo pradėta aktyviai mąstyti apie pavadinimo keitimą. Tarkim, Panevėžio „Tikėjimo žodžio“ bažnyčia Panevėžio evangeline bažnyčia tapo prieš dvejus metus. Kadangi vis daugiau bendruomenių pakeitė pavadinimus, kilo neformalios diskusijos apie pačios bendrijos pavadinimo keitimą. Tad 2017 m. rugpjūčio mėn. Sinode pavadinimo keitimo klausimas buvo iškeltas preliminariam pasvarstymui – norėjosi išgirsti tiek tas bendruomenes, kurios keitė pavadinimus, tiek tas, kurios dar dvejoja.

Išklausius argumentus ir daugumai Sinodo narių iš esmės palaikius keitimo idėją, buvo nuspręsta dėl pavadinimo keitimo balsuoti šiame, 2018 m. sausio 13 d. Sinode. Vyko atviras balsavimas, kurio metu du trečdaliai Sinodo narių balsavo „už“ naująjį pavadinimą – būtent tokios daugumos reikia norint pakeisti Bendrijos įstatus.

Kodėl visgi buvo nuspręsta keisti pavadinimą? Kokios to priežastys?

Gabrielius: Šį sprendimą lėmė ne viena priežastis. Pavyzdžiui, ankstesnis pavadinimas („Tikėjimo žodis“) siejasi su taip pat pasivadinusiu JAV judėjimu, kuris pradžioje darė įtaką ir mums, o šio judėjimo įkūrėjai ir mokytojai – K. Hagenas, K. Couplandas – yra palikę pėdsaką mūsų tikėjimo kelyje. Svarbu paminėti, kad nors buvo tam tikrų perlenkimų, nesusipratimų, „Tikėjimo žodžio“ judėjimas yra tarsi dalis mūsų Bendrijos „DNR“ – keisdami pavadinimą jo įtakos mes neišsižadame ir nenubraukiame, tiesiog jis nebėra svarbiausias mūsų tapatybės elementas.

Kita vertus, nemaža dalis pastorių ir tikinčiųjų, tarp jų ir aš pats, manome, kad keičiantis mūsų tapatybei, ir atsižvelgiant į Lietuvos realijas, pavadinimas „Tikėjimo žodis“ tapo nepakankamai informatyvus ir netgi klaidinantis. Viena vertus, mes, kaip bendrija Tikėjimo žodis, esame nuveikę daug gerų darbų, bet apie tai ne daug kas žino... Kita vertus, šis vardas, ilgą laiką sąmoningai juodintas žiniasklaidos, yra tapęs labiau bendriniu terminu, nusakančiu sektą, taigi visuomenėje jis siejamas visų pirma ne su teigiamais, o su neigiamais dalykais.

Jeigu mūsų tauta būtų labiau išprususi ir geriau susipažinusi su Biblijos terminais bei žinotų, kad frazė Tikėjimo žodis pavartota Laiške romiečiams, o pats terminas Tikėjimo žodis yra žinios apie Kristų sinonimas, tuomet būtų viskas aiškiau, suprantamiau, galbūt galėtume tą pavadinimą palikti...

Ramūnas: Manau, kad noras keisti pavadinimą, visų pirma, atspindi mūsų Bendrijos atsinaujinimą, savo tapatybės permąstymą, suvokimą. Evangelinių bažnyčių bendrija reiškia būtent tai, kas mes esame: evangelinė, reformuota, protestantiška, charizminė visuotinės krikščionių bažnyčios dalis. Kita vertus, „Tikėjimo žodžio“ pavadinimas Lietuvoje buvo virtęs bendriniu, neigiamu daiktavardžiu, tam tikru priežodžiu, ir netgi tapo kliūtimi skelbti Evangeliją, tarnauti žmonėms, įsitraukti į savo miesto, bendruomenės visuomeninį gyvenimą.

Be to, kalbant apie pavadinimo reprezentaciją bendrąja prasme, reikia paminėti, kad Vakaruose „Tikėjimo žodis“ suprantamas kaip judėjimas, kuriam būdingas stiprus klestėjimo doktrinos skelbimas. Prisistatydamas krikščionims užsienyje turi paaiškinti, kad mes nesame klestėjimo mokymo atstovai – mums yra svarbios evangelinės vertybės, o Evangelija yra mūsų skelbiamos žinios centre. Taigi manau, kad pavadinimas Evangelinių bažnyčių bendrija kur kas geriau atspindi mūsų bendrijos tapatybę, mokymą ir požiūrį.

Kokią įtaką Bendrijos pavadinimo keitimas turės savo pavadinimų dar nepakeitusioms „Tikėjimo žodžio“ ar „Tiesos žodžio“ bažnyčioms? Ar Bendrijoje kiekviena bažnyčia gali turėti kitokį savo pavadinimą?

Gabrielius: Bendrijos pavadinimo pakeitimas toms bažnyčioms bent juridine prasme neturėtų turėti jokio poveikio, nors tam tikrą psichologinę įtaką tai gali ir gali turėti, juk visi esame žmonės... Naujasis Bendrijos pavadinimas Lietuvos evangelinių bažnyčių bendrija pakankamai platus, kad po juo galėtų burtis tiek „Tikėjimo žodžio“, tiek ir kitaip pasivadinusios bažnyčios.

Ramūnas: Vasaros metu Sinode svarstant šį klausimą, pabrėžiau tai, kad labai svarbu bendrauti su bendruomenėmis, diskutuoti, kalbėtis su žmonėmis, būti atviriems jų nuomonėms. Svarbiausia, kad dėl savo pavadinimo sprendžianti vietinė bendruomenė išliktų vieninga, susitelkusi. Kitas dalykas, svarbu, kad tas sprendimas kiltų iš Dievo žodžio apmąstymo, iš bendro sutarimo. Manome, kad kiekviena bendruomenė turi pati nuspręsti kaip savo pavadinime ji atspindės šiuos pokyčius. Todėl natūralu, kad atsiranda keli skirtingi pavadinimai. Žinoma, kartais tai trukdo, nes galime pamiršti, kaip viena ar kita bendruomenė vadinasi. Vieni mini žodį evangelikai, kiti krikščionys evangelikai ar tiesiog krikščionys.

Kodėl buvo pasirinktas būtent toks pavadinimas – Lietuvos evangelinių bažnyčių bendrija?

Gabrielius: Šis pavadinimas ir pakankamai trumpas, ir pakankamai platus. Jis nesidubliuoja su kitų krikščioniškų bendrijų ar bažnyčių pavadinimais – tokios bendrijos Lietuvoje dar nėra, yra tik panašių pavadinimų (sekmininkai vadinasi Evangelinio tikėjimo krikščionių sąjunga, evangelikai liuteronai, evangelikai reformatai...). Norėjosi, kad pavadinimas nebūtų pretenzingas, būtų aiškus. Galima būtų pasivadinti „Kristaus kelias“ ar Jėzaus Kristaus bažnyčių sąjunga, – krikščionims tai būtų suprantama, bet kitiems, ypač mūsų kultūroje, gali skambėti keistai.

Ramūnas: Manome, kad Evangelinių bažnyčių bendrija yra bendras ir gana platus pavadinimas, todėl vienai bendrijai galėtų priklausyti kiek skirtingai mąstantys krikščionys ar net bendruomenės, t. y. šis pavadinimas gali apimti tikinčiuosius, pabrėžiančius skirtingus evangelinei bažnyčiai būdingus akcentus.

Kaip vyks teisinis Bendrijos pavadinimo keitimas? Kiek laiko tai užtruks?

Gabrielius: Kad pavadinimas būtų pakeistas, reikia parengti ir nustatyta tvarka pateikti dokumentus Teisingumo ministerijai ir Registrų centrui.

Ramūnas: Sinodas išreiškė mūsų Bendrijos apsisprendimą ir valią. Esame Lietuvos Respublikos piliečiai, taigi dabar pakeistą pavadinimą turime įregistruoti teisės aktų nustatyta tvarka. Kadangi pavadinime yra žodis „Lietuvos“, jam pritaikyti keliami tam tikri teisės aktų reikalavimai. Kiek turime informacijos, viskas turėtų vykti sklandžiai. Aš manau, kad procesas įvyks per 1,5 mėn., nebent kiltų nenumatytų teisinių kliūčių tai užtruktų dar kokį mėnesį. Taigi pavasarį jau turėtume turėti įregistruotą naująjį Bendrijos pavadinimą.

Kokią įtaką pavadinimo keitimas turės bažnyčių ateičiai?

Gabrielius: Dievas žino... Gal mums prisistatant tiems žmonėms, kurie mūsų nepažįsta, nereikės aiškinti tam tikrų iš praeities ateinančių dalykų, teisintis ar bandyti paneigti neigiamą apie mus girdėtą informaciją. Šis pavadinimas neturi jokio praeities šleifo... Jei žmogus žinos apie „Tikėjimo žodį“ ir paklaus, kodėl mes pakeitėme pavadinimą, tada galima kalbėtis...

Ramūnas: Manau, kad pavadinimo pakeitimas pats iš savęs, be gilesnio Dievo žodžio apmąstymo, maldos ir atsinaujinimo proceso, nieko neduoda. Tik pakeistas pavadinimas nieko nekeis. Seną automobilį pervadinę „Ferrari“, jo nepagreitinsime, nepagerinsime. Todėl manau, kad esminis dalykas yra vidinis atsinaujinimas, asmeninis bendravimas su Dievu ir žmonėmis. Būtent toks permąstymas, einantis kartu su pavadinimo keitimu, atneš poveikį ir pokytį.

Tokio proceso siekiame Panevėžio bendruomenėje, kuri pakeitė pavadinimą prieš dvejus metus. Siekiame atsinaujinti, naujai pažvelgti į save, bažnyčią, mus supančią kultūrą ir aplinką. Kviečiu tikinčiuosius išgyventi tikrą atsinaujinimą, nes pavadinimas yra tik instrumentas, tik priemonė, ženklas, kurį mes nešiojame. Daug svarbiau yra vidinis turinys, todėl labai svarbu, kad būtent turinys atspindėtų, jog esame LIETUVOS EVANGELINIŲ BAŽNYČIŲ BENDRIJA. Taip norėtųsi, kad Evangelija atsispindėtų mūsų gyvenimuose, kad Kristaus charakteris išryškėtų mumyse, o per mūsų bažnyčias būtų skelbiamas Dievo žodis ir Jo išgelbėjimas.

Ačiū už pokalbį.

Parengė www.evangelija.lt redakcija

Dvasininkai

 

Raimondas Stankevičius

+370 655 43678

Rimas Mikalauskas

+370 686 66383

Tomas Šernas

+370 655 43677

Sigita Veinzierl  

+370 681 66661

Frank van Dalen

+370 616 01303

Holger Lahayne

+370 686 60684

Dariusz Bryćko

+48 734 192095 

Dainius Jaudegis 

+370 686 43344

Artūras Laisis

+370 634 35242

Romas Pukys

+370 650 50302

         

Senjoratas

 

Raštinės adresas

Pylimo g. 20-13, LT-01118, Vilnius 

Gen. superintendentas

+370 655 43678 

Vicesuperintendentas

+370 686 66383 

Kanclerė

+370 699 04137 

Skaityti plačiau...

Rekvizitai

 

Lietuvos evangelikų reformatų Bažnyčia - Sinodas
Identifikavimo kodas: 192100594
Adresas: Reformatų g. 3a, LT-41175 Biržai
Kontaktinis el. paštas: info[eta]ref.lt 
Telefonas: +370 450 35100
Banko kodas: 40100, Luminor Bank AB
Sąskaita: LT174010041300081376